Czy można wygrawerować zdjęcie na lakierowanej skrzynce ?

 

Zdjęcia można wygrawerować. Ale pod pewnymi warunkami, bo nie każde zdjęcie nadaje się do wygrawerowania.
Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że grawerowanie to nie druk, więc wymagania są inne. Zanim wyjaśnimy szczegóły, kilka wyjaśnień, nazwijmy to teoretycznych.

Trochę teorii.

Dzięki pewnym właściwościom ludzkiego oka i sposobu odbierania obrazów przez mózg zdjęcie wydrukowane może być niewielkie i niezbyt wyraźne, a mimo to jest prawidłowo odbierane przez oglądającego.
W wypadku zdjęć grawerowanych wymagania co do jakości zdjęć są dużo większe. Fotografii zbyt małych i niewyraźnych nie da się czytelnie wygrawerować. Można próbować, ale efekt będzie o wiele gorszy niż na papierowej fotografii.
Często dostajemy zapytania o wygrawerowanie zdjęć które ktoś ogląda jedynie na ekranie komputera i wydaje mu się że są bardzo dobre. Niestety takie zdjęcia wyglądają dobrze tylko na ekranie. Już przy próbie wydrukowania okazałoby się że nie wyglądają najlepiej, a przy grawerowaniu wyszłyby fatalnie.
Z czego to wynika? Każde zdjęcie składa się z pojedynczych punktów. Na ekranie takie punkty nazywamy pikselami, na wydruku - kropkami ( z angielskiego: dots) Na jeden cal (czyli ok.2,5cm) ekranu takich punktów wypada 72, na jeden cal wydruku 250 do 300, a na jeden cal graweru 500. Nazywamy to rozdzielczością i podajemy w jednostce oznaczanej "dpi" (dots per inch - kropki na cal). Im więcej punktów tworzących zdjęcie, tym lepsza jakość zdjęcia bo zawiera więcej informacji (odcieni, szczegółów). A więc im większa rozdzielczość tym lepsza jakość zdjęcia.
Jak widać do tego aby zdjęcie dobrze wyglądało na ekranie wystarczy zaledwie rozdzielczość 72 punkty na cal. Ale te same 72 punkty to tylko 14% z 500 potrzebnych do grawerowania. Więc to samo zdjęcie aby dobrze się wygrawerowało mogłoby mieć wielkość 3,6mm - tylko co można zobaczyć na trzymilimetrowym obrazku ?
Praktyczny wniosek jest taki, że zdjęcie do grawerowania powinno być conajmniej 6x większe od tego które dobrze wygląda na ekranie.
We wszystkich programach graficznych można sprawdzic jaki jest rozmiar zdjęcia podany w pikselach i jaka jest rozdzielczość. Można też zmienić wielkość i rozdzielczość. Takich programów jest wiele, również bezpłatnych.

Jaka powinna być wielkość zdjęcia przesłanego do grawerowania ?

Aby wygrawerowane zdjęcie było wyraźne, pełne szczegółów i odcieni powinno mieć wielkość minimum 8-10 cm. Może być więcej, jeżeli tylko dostępne miejsce na to pozwala. W bardzo szczególnych wypadkach i tylko na twardych gatunkach nielakierowanego drewna można wygrawerować mniejsze zdjęcia. Ale to naprawdę szczególne przypadki. W typowych zamówieniach na lakierowanych skrzynkach czy na sklejce lepiej nie robić zdjęć mniejszcych niż 8-10 cm .
Jeżeli zdjęcia ma mieć rozdzielczość 500 dpi i wielkość 10cm (czyli 4 cale) to zdjęcie powinno mieć wielkość 2000 pikseli (szerokości lub wysokości).
Może mieć nieco mniej, lecz dla otrzymania dobrych rezultatów nie może być to mniej niż 1500 pikseli. Należy zaznaczyć, że chodzi tu tylko o rozmiar fragmentu który będzie wygrawerowany, a nie o rozmiar całego zdjęcia. Nawet jeżeli całe zdjęcie jest duże, ale postacie są małe, to trzeba brać pod uwagę tylko rozmiar postaci. Przykładowo jeżeli mamy zdjęcie pary na plaży a większą część zdjęcia zajmują piasek i morze, to musimy uwzględnić tylko ten mały kawałek gdzie widać ludzi. I tylko ten kawałek musi być wyraźny i duży i mieć conajmniej 1500 pikseli.

Jak można sprawdzić jaką wielkość ma zdjęcie ? Ponieważ większość zdjęć przesyłanych do wygrawerowania pochodzi z aparatów cyfrowych i jest zapisana w formacie jpg (co można poznać po ostatnich literach nazwy pliku np. DSC000111.jpg) można podejrzeć je w przeglądarce internetowej np. InternetExpolorer lub Firefox. Po prostu klikać plik / otwórz plik / ... Jeżeli zdjęcie jest już widoczne, klikamy na nim prawym klawiszem, wybieramy "właściwości" i zaleznie od przeglądarki widać podobną informację o zdjęciu jak pokazano poniżej. Z tej informacji można odczytać rozmiar zdjęcia w pikselach (px)

t

A co zrobić jeżeli nie mamy takiego dużego zdjęcia ?

W programach graficznych można zdjęcie powiększyć. Ale należy pamiętać że od powiększania nie przybywa informacji zawartych w zdjęciu. Jeżeli powiekszymy zdjęcie dwukrotnie, to każdy piksel powiększy się dwukrotnie. Będzie więc większy i bardziej widoczny. To często objawia się widocznymi na zdjęciach schodkami, rozmyciem obrazu i utratą szczegółów.

Porównajmy to samo zdjęcie. Po lewej dostarczone od razu jako duże, po prawej dostarczone jako małe i powiększone w programie graficznym.


Zdjęcie wyjściowe ma rozmiar 1043 x 1742 piksele

Zdjęcie wyjściowe jest 3x mniejsze, ma 347 x 580 pikseli

jeżeli dokładniej się przyjrzymy to zobaczymy wiele szczegółów, można nawet zobaczyć prązki na marynarce i bąbelki szampana w kieliszku.

Bliższe oględziny mniejszego zdjęcia pokazują że detale są praktycznie niewidoczne, a obraz mało wyraźny.

nawet zbliżenie paznokcia jest w miarę czytelne,
choć to drobny szczegół całości

na zbliżeniu widać, że uzyskanie
jakichkolwiek szczegółów jest niemożliwe.
To zdjęcie mogłoby iść od razu do grawerowania, zawiera tyle szczegółów i jest na tyle duże, że nie byłoby problemu z uzyskaniem dobrej jakości.
To zdjęcie jest zbyt małe aby trafić do grawerowania. Trzeba by je powiększyć. Ale wskutek powiększenia nie uzyskamy lepszej jakości. Jak widać z powyższej ilustracji powiększymy po prostu niewyraźne plamy. Plamy nadal będą plamami, tylko że większymi. Z tego powodu powiększanie w programie nic nie daje. Zdjęcie jest większe- ale bardzo słabej jakości.

Jeżeli powiększymy zdjęcie o 30%, to utrata jakości będzie prawie niezauważalna. Można ryzykować z powiększeniem o 50% - w niektórych wypadkach nie będzie widać za bardzo że zdjęcie było powiększone. Ale większe powiększenia z pewnością będą wyraźnie widoczne na wygrawerowanym zdjęciu.

 

Jak przygotować zdjęcie do grawerowania ?

Jeżeli już mamy zdjęcie o odpowiedniej wielkości (czyli minimum 1700-2000 pikseli szerokości), to można je przygotować tak aby końcowy efekt był jak najlepszy.
Pokażemy to na przykładzie:

Bierzemy kolorowe zdjęcie, jakie każdy może chcieć wygrawerować. Zdjęcie ma odpowiednią wielkość, wyraźne szczegóły, wyraźnie zarysowane kształty twarzy, włosy z wyraźnymi pasemkami. Tło jest spokojne i nie przeszkadza, ale w typowych zdjęciach tło bardzo często zlewa się z głównym tematem zdjęcia i wymaga usunięcia.
W programie graficznym do obróbki zdjęć obrysowujemy ścieżką to co chcemy zaznaczyć. Rysowanie ścieżki i tworzenie z niej maski to najlepsza metoda zaznaczania, ale można to zrobić również innymi sposobami. W każdym programie wygląda to inaczej więc nie miejsce tutaj na szczegółowe objaśnianie. Ważne, aby zaznaczyć to co chcemy mieć wygrawerowane.
Po dokonaniu zaznaczenia wybieramy dopełnienie maski (w niektórych programach- dopełnienie zaznaczenia) w ten sposób mamy zaznaczone tło. Możemy je skasować albo wyciąć. Zanim to zrobimy, poszukajmy funkcji pozwalającej na "wtapianie". Dzięki temu uzyskamy łagodne przejście od bieli do postaci. Ma to szczególne znaczenie przy zaznaczaniu włosów. Wyglądają bardziej naturalnie.
Poniżej widać porównanie: z lewej tło usunięte z wtapianiem, z prawej bez wtapiania. Proszę porównać granicę twarzy i białego koloru tła.

Po usunięciu tła pozbawiamy zdjęcie kolorów - zmieniamy na zdjęcie w odcieniach szarości (grayscale). Możemy delikatnie poprawić kontrast i odcienie tak aby nie było wypalonych do białości plam, ani dużych plam całkowicie zaczernionych.

I tak przygotowane zdjęcie nadaje się do wygrawerowania.

Do takiego stanu każdy może samodzielnie doprowadzić swoje zdjęcie. Nie ma z tym większego problemu, wystarczają bezpłatne programy do obróbki grafiki które można znaleźć choćby na portalu www.dobreprogramy.pl Trzeba tylko wykonać trochę pracy. No ale nie ma nic za darmo.

Taką obróbkę możemy wykonać w naszej firmie. Jest to dodatkowo płatna usługa. Warunkiem przyjęcia zamówienia jest dostarczenie zdjęcia o wielkości minimum 1700 pikseli (szerokość lub wysokość)

 

Co dalej dzieje się z takim zdjęciem ?

Zanim zdjęcie trafi na laser grawerujący, musi być jeszcze nieco obrobione. Większość laserów umożliwia bezpośrednie grawerowanie fotografii, ale rezultaty nie są najlepsze. Dlatego został napisany specjalny program (PhotoGrav) polepszający jakość grawerowanych zdjęć. Za pomocą tego programu przygotowujemy zdjęcia do grawerowania.
Program wczytuje zdjęcie, wybiera się parametry lasera na którym będzie wykonana praca, wybiera się materiał i czeka ne efekty. Po chwili zdjęcie jest przygotowane. Można zobaczyć symulację graweru i ewentualnie nieco poprawić zdjęcie.

Na pierwszy rzut oka efekt pracy PhotoGrav'a nie wygląda ciekawie, co widać poniżej

Ale to tylko pozory. Zdjęcie należy "wmontować" w projekt wykonany w Corelu, i wysłać na laser. Nie wolno zmieniać rozmiarów zdjęcia, obracać, odbijać. Wszystko musi być wykonane zanim PhotoGrav zajmie się obrazkiem.

 

Projekt

Na podstawie informacji od zamawiającego, o wybranej grafice, czcionkach i tekście wykonujemy projekt, wstawiamy zdjęcie i mamy efekt jak widać na ilustracji poniżej. W takiej formie wysyłamy do klienta. (tutaj jest tylko pomniejszona kopia projektu, autentyczny można zobaczyć klikając w zdjęcie)


Jeżeli projekt zostaje zatwierdzony przez klienta, to trafia do grawerowania, a ostateczny efekt widać poniżej:

Na koniec porównajmy jeszcze raz to od czego zaczynaliśmy i na czym skończyliśmy.


Widać że nie jest to odwzorowanie tak dokładne jak w druku, ale efekt moze być całkiem zadowalający i na pewno oryginalny.

Na koniec jeszcze jedna kwestia. A co by było gdyby drewno nie było lakierowane ? gdyby było to zwykłe drewno albo sklejka ?

Oto rezultat, to samo zdjęcie tylko wygrawerowane na najzwyklejszej sklejce brzozowej: