O grawerowaniu i wycinaniu papieru i kartonu

 
Grawerowanie
 
Wycinanie

 

Grawerowanie

Każdy kto zajmuje się poligrafią, wie że istnieją setki gatunków papieru. Większość z nich można grawerować uzyskując całkiem ciekawe efekty - niemożliwe do osiągnięcia innymi technikami. Najczęściej takim efektem jest wklęsły relief przypominający tłoczenie (ale tylko przypominający).
Różnica polega na tym, że laser zdejmuje wierzchnią warstewkę papieru, odsłaniając jego wnętrze. Przy leciutkim grawerowaniu zmienia się tylko kolor, nie ma wklęsłości. Natomiast przy mocniejszym grawerowaniu nie tylko zmieni się kolor, ale grawerka będzie lekko wklęsła. Uważać jednak trzeba aby nie przejść na wylot - w końcu papier jest cienkim materiałem.

  Przykład można zobaczyć na zdjęciach obok. Czerwony kartonik został lekko "dotknięty" laserem. Zmieniło to kolor liter, i są one lekko chropowate - co daje kontrast w stosunku do gładkiej powierzchni papieru.
  Ten sam motyw został powtórzony na innym gatunku papieru. Tym razem laser pracował mocniej, zagłębiając się na około pół grubości kartki. Powstał wklęsły relief ciekawie wyglądający przy zmiennym oświetleniu.
  Jeżeli grawerujemy na chropowatym papierze (obok pokazany to Tiziano), laser jakby wygładzał nierówności i nieco zmieniał kolor. Ponieważ grawerowany rysunek miał kilka kolorów, zostały one zrastrowane i otrzymałem "przestrzenny" efekt. Do tego doszło cięcię krawędzi - tak powstało zaproszenie.

Przy grawerowaniu papieru nie zawsze łatwo uzyskać dobre efekty. Są papiery które bardzo "smolą" i wokół liter powstają nieładne okopcenia - niemożliwe do usunięcia. Widać to poniżej:

 

Nieco za silne grawerowanie spowodowało okopcenia (musiało być silne - bo grawer miał być na wylot). Na tym papierze wystarczyło zmniejszyć moc aby okopcenie zniknęło. Ale zdarzają się papiery gdzie to nie pomaga.

Bez przeprowadzenia próby trudno zgadywać jak zachowa się papier. Do każdego papieru trzeba bardzo dokładnie dobrać parametry pracy lasera na podstawie eksperymentów. Nieco za mocno - i powstaje okopcenie lub grawer przechodzi na wylot. Nieco zbyt słabo - i nie wychodzą drobne szczegóły. Dopuszczalna odchyłka od optymalnych ustawień jest chyba znacznie mniejsza niż przy innych materiałach.

 

 

Wycinanie

Jak można było zauważyć powyżej, nie tylko grawerowanie ale i wycinanie papieru jest możliwe. Przy wycinaniu powstają te same problemy z ustawienami lasera jak w czasie grawerowania. Ale najczęściej cięcie jest szybkie i bezproblemowe.
Można wykonać ciekawe oprawy, zaproszenia, szablony, własne puzzle i wiele innych rzeczy.



 

Przy małych nakładach warto posłużyć się laserem zamiast robić wykrojnik i sztancować. Ale jeżeli chodzi o większe zamówienia - lepiej pozostać przy tradycyjnej metodzie. Pomimo że laser jest dość szybkim narzędziem, wycinanie zajmuje mu trochę czasu. Im bardziej złożony rysunek tym dłużej trwa cięcie. Przykładowo, rysunek obok - na zaproszeniu, wycina się około 3-4 minuty. Rysunki poniżej będą się wycinać nawet kilkanaście minut.

Przy zastosowaniu wykrojnika można wyciąć kilka-kilkanaście rysunków naraz. Przy pomocy lasera wycinać można w zasadzie tylko pojedyncze kartki.
Na upartego można ich kilka położyć... ale trzeba zmniejszyć prędkość proporcjonalnie do ilości kartek ( a więc na dwie kartki o połowę). Poza tym karki leżące pod spodem często wychodzą z takiego eksperymentu przypalone. Tylko górna kartka jest dobrze wycięta, reszta nie nadaje się do niczego.

Tak więc, jeżeli ktoś chce wyciąć skomplikowany rysunek - którego nie da się zrobić wykrojnikiem - musi liczyć się z czasem i kosztem.

 

  Laserem da się wyciąć nie tylko zwykłe papiery i kartony ale również tekturę falistą. Jeżeli tylko nie jest zbyt gruba, tnie się bez problemu. Przedstawione na zdjęciu obok kształtki wycięte zostały z 2 i 3 mm tektury.